Żyzna ziemia uprawna kojarzy się nam przede wszystkim z obfitym plonami. Jednym z największych zagrożeń, które staje na drodze w osiągnięciu wysokiej wydajności gleby jest zbyt niski poziom jej pH. Na glebach bardzo kwaśnych niemożliwym jest osiągnięcie dużych plonów m.in. ze względu na fakt, że rośliny nie są w stanie pobierać niezbędnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości, nawet mimo ich dużej obecności w glebie. Aby temu wszystkiemu zaradzić, koniecznym jest zastosowanie wapna.
Dlaczego należy wapnować glebę?
Wapnowanie jest czynnością, którą wykonuje się w celu odkwaszenia gleby. Głównym założeniem tego zabiegu jest zneutralizowanie toksycznego glinu i przywrócenie optymalnych właściwości biologicznych i agromechanicznych gleby. Dzięki temu, przyswajalność innych nawozów stoi na nieporównywalnie wyższym poziomie, wzrasta plonowanie roślin, a także ich jakość.
Jaki poziom pH powinna posiadać ziemia uprawna?
Ilość wapna nawozowego, jakie należy wysiać jest ściśle uzależniona od stopnia zakwaszenia gleby oraz od kategorii agronomicznej gleby. Z tego względu bardzo ważnym jest, aby próbkę ziemi uprawnej dostarczyć do laboratorium chemiczno-rolniczego, w którym poznamy odpowiedź, jaką dawkę powinniśmy zastosować na danym obszarze.
Istnieją cztery kategorie agronomiczne gleb, dla których optymalne pH mieści się w różnym zakresie. Są to:
• gleby bardzo lekkie (pH w przedziale: 5,1-5,5)
• gleby lekkie (zakres pH wynosi: 5,6-6,0)
• gleby średnie (6,1-6,5 pH)
• gleby ciężkie (6,6-7,0 pH)
Na podstawie poziomu pH jest następnie obliczane zapotrzebowanie na wapnowanie, które może być konieczne, potrzebne, wskazane, ograniczone lub zbędne. Wapno granulowane gwarancją wymiernych efektów. Aby wapnowanie było wykonywane w sposób równomierny, ważnym jest wybór produktu w formie, która taki stan zapewni. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest w takim przypadku granulat, np. jeden z naszych produktów jakim jest AgroMag.
Wapno granulowane odznacza się dobrą rozpuszczalnością w wodzie, co sprawia, że może ono po rozsianiu pozostawać na powierzchni, aby potem za pośrednictwem wody wnikać do kolejnych warstw profilu glebowego.