Kwaśne i bardzo kwaśne gleby są problemem, z którym muszą się mierzyć nie tylko polscy rolnicy, ale również ogrodnicy. Dane Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej pokazują, że w latach 2014-2017 problem ten dotyczył aż 58% użytków rolnych. Natomiast odsetek gleb niewymagających wapnowania (o odczynie zasadowym i obojętnym) wynosił w tym okresie niespełna 18%. Jak zaplanować proces nawożenia pól wapnem, aby przywrócić im wysoki poziom żyzności?
Dlaczego należy stosować wapno nawozowe?
Wapnowanie gleby jest podstawową czynnością, dzięki której znacząco wpływamy na poprawę jej właściwości chemicznych, biologicznych oraz chemicznych. Wapń oraz magnez zawarte w nawozie odpowiadają m.in. za wzmocnienie korzeni roślin i zmniejszenie tym samym ich podatności na uszkodzenia. Ponadto, wapnowanie jest czynnością, za sprawą której poprawie ulega mikrobiologiczna aktywność środowiska występującego w ziemi uprawnej, a także efektywniej pobierane są niezbędne składniki odżywcze odpowiadające za prawidłowy rozwój roślin i tym samym wzrost urodzajności gleby.
Sprawdzenie odczynu pH gleby to konieczność
Bez przeprowadzenia koniecznych analiz, niemożliwym jest przeprowadzenie poprawnego i zarazem efektywnego nawożenia pól. Jeśli gleba jest zakwaszona, to stosowanie nawozów wspomagających wzrost roślin nie wpłynie w większym stopniu na wielkość zbiorów. W pierwszej kolejności należy pobrać kilka próbek glebowych (najlepiej wczesną wiosną lub jesienią) i dostarczyć je do stacji chemiczno-rolniczej, która podda je odpowiedniej analizie. Dzięki temu zabiegowi dowiadujemy się jaki odczyn pH ma nasza gleba oraz jaka jest w niej zawartość pierwiastków, takich jak magnez, potas i fosfor. Na podstawie wyników badań gleby można ustalić jaka dawka nawozu wapniowego będzie wystarczająca.
Wapno granulowane – skuteczne nawożenie
Forma, w jakiej zakupimy wapno ma również duże znaczenie. Podczas nawożenia pól bardzo ważna jest precyzja, aby do poszczególnych sektorów dostarczona została odpowiednia ilość nawozu. Wapno granulowane idealnie sprawdza się w takich sytuacjach, ponieważ zapewnia równomierny wysiew, co w konsekwencji przekłada się na przywrócenie odpowiedniej i jednocześnie zrównoważonej aktywności biologicznej gleby.